Overenie identity

Aktualizované 2024

TI

Tichošlap89

 Návštevník

Ako zistiť meno človeka?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako by som mohol zistiť skutočné meno človeka, keďže mám pocit, že mi nepovedal pravdu. Dostal som od neho meno, no keď som sa snažil niečo nájsť na Facebooku, Google alebo dokonca v katastri nehnuteľností, nič mi nevyšlo – podľa toho mena, ktoré mi povedal, akoby ten človek ani neexistoval, ani v meste, kde tvrdí, že býva, nikto s tým menom nič nevlastní. Mám trochu pochybnosti, či mi povedal svoje pravé meno.

Je to niekto, s kým som sa zoznámil online, začali sme si pravidelne písať a už sa aj dohadujeme na osobnom stretnutí.

Ďakujem za radu!

Ako zistiť meno človeka

Rýchla pomoc

lukas-h-predseda-asociacie-detektivov
Súkromný detektív

+30

Naša Asociácia združuje viac ako 30  členov, ktorí vám poskytnú odbornú pomoc pri riešení vašich záležitostí.

Preverenie osoby v systéme INVYS

Vaše kontaktné údaje (neposielame newsletter)

Odpoveď od

JUDr. Peter Kováčik

JUDr. Peter Kováčik

Konzultant & Podpredseda

Dobrý deň, vaša situácia je žiaľ pomerne bežná, najmä v prípade online zoznamovania. Je úplne prirodzené, že máte pochybnosti, keďže vo virtuálnom prostredí je veľmi ľahké poskytnúť falošné informácie alebo si vytvoriť úplne novú identitu. To, že ste nič nenašli na sociálnych sieťach ani v katastri, môže byť jedným z prvých varovných signálov, že daná osoba nemusí byť tým, za koho sa vydáva.

Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste si overili totožnosť osoby a vyhli sa potenciálnemu podvodu:

1. Sociálne siete a verejné záznamy

Skúšali ste hľadať na Facebooku alebo Google, čo je správny krok, avšak absencia výsledkov nemusí nutne znamenať, že osoba podvádza. Niektorí ľudia si môžu nastavovať svoje profily na sociálnych sieťach ako súkromné alebo nemusia byť online tak aktívni. Rovnako, nie každý má na svoje meno evidovanú nehnuteľnosť. Avšak, ak nie sú dostupné žiadne informácie v mestských, katastrálnych či verejných databázach, môže to signalizovať, že meno nie je správne.

2. Krížové preverenie údajov

Skúste si od tejto osoby vypýtať viacero detailov, ktoré sa navzájom dopĺňajú a overte ich. Ak napríklad hovorí o určitej práci, overte, či firma, kde pracuje, skutočne existuje a má jej meno na svojich stránkach. Ak tvrdí, že žije v konkrétnej oblasti, pokúste sa zistiť niečo viac o lokalite a ako sa jej popisy zhodujú s realitou.

3. Obrázková analýza (reverzné vyhľadávanie obrázkov)

Ak máte od tejto osoby nejaké fotografie, môžete ich použiť na tzv. reverzné vyhľadávanie obrázkov cez Google. Ak sa fotka objaví pod iným menom alebo sa ukáže, že ju používa viacero účtov, máte ďalší dôkaz o potenciálnom podvode.

4. Priama komunikácia

Niekedy je najlepšia cesta priama komunikácia. Položte tejto osobe otázky týkajúce sa jej minulosti alebo detailov o jej živote, ktoré sa môžu ťažko falšovať. Často sa podvodníci zamotajú do vlastných lží, keď sú konfrontovaní s podrobnými otázkami.

5. Systém INVYS

Na overenie mena, ktoré vám poskytla táto osoba, máme v našej asociácii k dispozícii systém INVYS, ktorý dokáže preveriť pravosť údajov. Systém analyzuje dostupné databázy a digitálne stopy, aby overil, či meno naozaj patrí skutočnej osobe a či sa zhoduje s ďalšími informáciami, ktoré máte. Tento proces vám môže pomôcť potvrdiť alebo vyvrátiť pochybnosti o tom, či osoba naozaj existuje a či je tým, za koho sa vydáva.

6. Potenciálne riziká a upozornenia

Ak sa ukáže, že meno nie je skutočné alebo nájdete nejaké nezrovnalosti, je dôležité postupovať opatrne. Online podvodníci často používajú falošné identity na vylákanie peňazí alebo citlivých informácií. Ak osoba tlačí na rýchle stretnutie alebo vás nejakým spôsobom manipuluje, ide o ďalší dôvod na ostražitosť.

Podobný prípad ktorý sme riešili

Klientka sa obrátila na nás s podobným problémom, ako máte vy. Zo zoznamovacej aplikácie sa zoznámila s mužom, ktorý tvrdil, že žije v inom meste a že pracuje v IT sektore. Po niekoľkých týždňoch si začali písať pravidelne a vzťah naberal na vážnosti. Muž jej však poskytol len obmedzené informácie o sebe – okrem mena a miesta bydliska nič viac. Keď sa klientka snažila zistiť o ňom viac cez sociálne siete a verejné záznamy, podobne ako vo vašom prípade, nič nenašla. Fotografie, ktoré jej poslal, nepôsobili nedôveryhodne, no stále mala pocit, že niečo nesedí.

Rozhodla sa preto kontaktovať našu Asociáciu, aby sme jej pomohli overiť identitu tejto osoby pred tým, než sa dohodnú na osobnom stretnutí. Na základe dostupných informácií sme spustili overovanie cez náš systém INVYS, ktorý nám umožňuje analyzovať verejné a dostupné záznamy o jednotlivcoch. Zistili sme, že meno, ktoré muž uviedol, nie je zaregistrované v žiadnej verejne dostupnej databáze, a že neexistujú žiadne digitálne stopy o tom, že by taká osoba pôsobila v IT sektore v regióne, ktorý uviedol.

Po ďalšom preverovaní sme našli fotografie, ktoré muž klientke poslal, na viacerých falošných profiloch v iných krajinách, čo naznačovalo, že ide o tzv. „romantický podvod“. Klientku sme ihneď upozornili, aby bola opatrná a prerušiť akýkoľvek kontakt s touto osobou. Následne sme tento prípad posunuli na ďalšie preverovanie, kde sa ukázalo, že tento podvodník už v minulosti zneužil podobný scenár na to, aby vylákal od žien finančné prostriedky pod zámienkou rôznych núdzových situácií.

Vďaka včasnému zásahu sa klientka vyhla nielen citovému zraneniu, ale aj finančnej strate, ktorá by z tohto podvodu pravdepodobne vyplynula.

Táto skúsenosť podčiarkuje dôležitosť opatrnosti pri online zoznamovaní a overovania informácií o ľuďoch, s ktorými sa spoznávame vo virtuálnom priestore.

Opýtajte sa detektíva

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov