17. júna 2023

Najčastejšie podvody na Slovensku

Opýtajte sa detektíva > Najčastejšie podvody na Slovensku

Otázka

Dobrý deň, vo svetle nedávnych udalostí som sa začal zaujímať o rôzne formy podvodov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na Slovensku. Mohli by ste mi poskytnúť podrobné informácie o týchto podvodoch? Zaujímalo by ma, aké sú ich typické charakteristiky, aké techniky podvodníci používajú a ako si ich môžem všimnúť? Ako sa môžem týmto podvodom vyhnúť a existujú nejaké špecifické opatrenia, ktoré môžem prijať, aby som sa ochránil? Ďakujem vopred za vaše odpovede a odborné rady.

Odpoveď od:

Lukáš Tomík - Slovenská Asociácia Súkromných Detektívov

Mgr. Lukáš Tomík

Podpredseda & CEO SASD

Dobrý deň, na Slovensku, ako aj vo svete, existuje mnoho rôznych typov podvodov.

Jedným z najčastejších podvodov je predaj falošného tovaru na internetových bazároch. Často využívajú falošné fotografie, recenzie alebo účty a zneužívajú platbu vopred na to, aby získali peniaze a potom zmizli.

V poslednej dobe sa rozmohli kuriérske podvody. Jedným z najčastejších scenárov je ten, že dostanete upozornenie (často v podobe e-mailu alebo textovej správy), ktoré sa zdá byť od kuriérskej spoločnosti. V tomto oznámení sa píše, že vám bude doručená zásielka, ale pred jej doručením musíte zaplatiť colný alebo iný poplatok. Hoci tieto poplatky sú často uvádzané ako malé sumy, v skutočnosti ide o podvod.

Keď na odkaz v správe kliknete a zaplatíte poplatok, poskytnete svoje platobné údaje podvodníkom. Tí môžu následne tieto údaje zneužiť a vyberať peniaze z účtu bez vášho vedomia.

Ďalším bežným podvodom je podvod so zálohou na byt v ešte nepostavenej novostavbe. Podvodníci uverejnia inzeráty na atraktívne byty za nízke ceny a požadujú zálohový poplatok na jeho rezerváciu. Keď získajú zálohu, zmiznú a byt sa nikdy neuvoľní.

Aby ste sa týmto podvodom vyhli, je dôležité byť ostražitý a vzdelaný. V prípade online kúpy a predaja vždy skontrolujte dôveryhodnosť predajcu a neposielajte peniaze predtým, než máte istotu, že tovar existuje a je v požadovanej kvalite.

Na záver by som chcel povedať, že vždy je lepšie byť trochu skeptický a opatrný, ako sa stať obeťou podvodu. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, dôverujte svojim inštinktom a vyhľadajte viac informácií na internete. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste.

Opýtajte sa detektíva

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov
Súkromný detektív

+30

Viac ako 30 odborníkov

Opýtajte sa detektíva

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov
Súkromný detektív

+30

Viac ako 30 odborníkov

O našej Asociácii

Naša Asociácia je rešpektovanou a uznávanou organizáciou, ktorá spája a koordinuje prácu vybraných detektívnych kancelárií.

Od svojho vzniku sme výrazne posunuli Slovenskú detektívnu scénu vpred. Zastupuje vybrané detektívne kancelárie, ktoré splnili prísne kritériá členstva, čím zabezpečuje najvyššie štandardy profesionality a integrity. Taktiež vydávame preukazy súkromných detektívov…

Náš Instagram