29. júla 2023

Podvody s kryptomenami

Opýtajte sa detektíva > Podvody s kryptomenami

Otázka

Dobrý deň, rozhodol som sa investovať do kryptomien, ale počul som o mnohých prípadoch podvodov a klamstiev v tomto obore, čo ma dosť znepokojuje. Bol by som vďačný, keby ste mi mohli poskytnúť niekoľko informácií o tom, aké sú aktuálne najčastejšie typy podvodov s kryptomenami, aké sú ich typické znaky a ako sa im môžem vyhnúť? Zaujíma ma, aké sú najčastejšie cesty, ktorými sú kryptomeny zneužívané na nelegálne účely, a či existujú nejaké špecifické geografické oblasti alebo online platformy, kde je riziko podvodu vyššie? Sú tiež určité kryptomeny, ktoré sú častejšie cieľom podvodníkov, a ak áno, prečo? Ďakujem vám za vaše odpovede.

Odpoveď od:

Lukáš Tomík - Slovenská Asociácia Súkromných Detektívov

Mgr. Lukáš Tomík

Podpredseda & CEO SASD

Dobrý deň, v súčasnosti sa stretávame s niekoľkými typmi podvodov. Jedným z nich je tzv. „Pump and Dump“, kde podvodníci umelo zvyšujú hodnotu určitej kryptomeny, aby potom, keď jej cena stúpne, svoje podiely rýchlo predali. Tým následne spôsobia prudký pokles hodnoty.

Ďalším spôsobom podvodu sú falošné aplikácie alebo webové stránky, ktoré sa tvária ako legitímne krypto burzy, no v skutočnosti majú za cieľ ukradnúť vaše kryptomeny alebo prihlasovacie údaje. Tento typ podvodu je častý na sociálnych sieťach, kde podvodníci využívajú reklamy a falošné recenzie.

Mali by ste byť tiež opatrný pri investovaní do nových kryptomien alebo tzv. Initial Coin Offerings (ICO). Podvodníci často vytvoria falošnú kryptomenu s lákavými prísľubmi zisku. Neskôr však zmiznú so všetkými investovanými peniazmi.

Z geografickej perspektívy nie je možné jednoznačne určiť, kde je riziko podvodu vyššie. Internet značne zjednodušuje cezhraničné podvody. Vysoké riziko predstavujú investície do kryptomien z regiónov, ktoré majú ich nízku reguláciu.

Najlepšou ochranou pred podvodmi s kryptomenami je vzdelanie a zvýšená ostražitosť. Nikdy neinvestujte do niečoho, čomu nerozumiete úplne. Je dôležité vedieť, že ak niečo vyzerá príliš dobre, pravdepodobne to je podvod.

Investovanie do kryptomien môže byť výhodné. Je potrebné si ale uvedomiť, že všetko, čo prináša vysoký zisk, je tiež vysoko rizikové. Nikdy by sme nemali investovať viac, ako sme ochotný stratiť.

Opýtajte sa detektíva

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov
Súkromný detektív

+30

Viac ako 30 odborníkov

Opýtajte sa detektíva

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov
Súkromný detektív

+30

Viac ako 30 odborníkov

O našej Asociácii

Naša Asociácia je rešpektovanou a uznávanou organizáciou, ktorá spája a koordinuje prácu vybraných detektívnych kancelárií.

Od svojho vzniku sme výrazne posunuli Slovenskú detektívnu scénu vpred. Zastupuje vybrané detektívne kancelárie, ktoré splnili prísne kritériá členstva, čím zabezpečuje najvyššie štandardy profesionality a integrity. Taktiež vydávame preukazy súkromných detektívov…

Náš Instagram